Tel.: +3630/59-559-42          

Mindent a bölcsességfogakról!

Miért érdemel kitüntetett figyelmet a bölcsességfog, amit tulajdonképpen nem is használunk? Az evolúció során sokat változott az emberek állkapcsa. Míg régen a legtöbbjüknek elegendő hely volt ahhoz, hogy a bölcsességfogaik megfelelően kinőjenek, manapság már legtöbbjüknek jóval kisebb és keskenyebb az állcsontja, így a plusz fogak kevésbé férnek el. Mit érdemes tudni az eltávolításáról és a helyes kezelésükről?

Honnan ered a bölcsességfog elnevezés?

A bölcsességfog elnevezés még az őseinktől ered, akik ennek a fognak tulajdonították azt, hogy valaki felnőtt korba lépett. A fogsor utolsó, pontosan nyolcadik tagja a bölcsességfog, melyből állkapcsonként kettő található. Eredetileg harmadik nagyőrlőnek kellene nevezni, de ritkán halljuk ezt a definíciót rá. Általában 16-25 éves kor között bújik elő, amikor az emberek nagy része már készen áll arra, hogy elköltözzön otthonról és tapasztaltabb, bölcsebb lesz a világ megismerése által. A bölcsességfogak megjelenése mindenkinél másképp zajlik. Előfordul, hogy egyeseknél pár nap alatt áttöri az ínyt, de vannak olyan emberek, akinek évekig is elhúzódhat ez a folyamat. A szerencsésebbek fogcsírák nélkül születnek, és akadnak olyanok is, akiknek egész életük során az íny alatt maradnak. Jól járnak még azok is, akik nagyobb állcsonttal rendelkeznek, nekik ugyanis van elegendő hely arra, hogy a fogaik megfelelően elférjenek. 

Bölcsességfog-eltávolítás – szükséges rossz az életünkben

A bölcsességfogak eltávolítása nem minden esetben szükséges, de számtalan fogászati szövődményt okozhatnak még akkor is, ha a kibújásuk fájdalom – és problémamentes. Ez a beavatkozás általában egy fájdalommentes, napi szinten végzett rutin eljárásnak számít, aminek legtöbb esetben minimális a kockázata. Természetesen vannak problémásabb esetek is, de az emberek nagyrészénél egyszerűen elvégezhető. A Nyárfa Dent profi csapata mindent megtesz azért, hogy a fájdalommal érkező páciensek boldogan távozzanak a rendelőből!Fontos tudni a beavatkozás előtt, hogy a bölcsességfogak húzása szinte mindig párosával történik, tehát a felső és alsó 8-ast is egyszerre távolítjuk el. Ez azért van, ugyanis, ha csak egyiket vennénk ki, akkor a szemközti fog teljesen elveszti a funkcióját. Ez a későbbiekben komoly problémákat okozhat, akár ki is emelkedhet a helyéről, ezért, ha csak az egyik bölcsességfog esetén merülnek fel panaszok, akkor is eltávolítjuk a szemköztit is. Ez megtörténhet egyszerre vagy pár hét különbséggel is.

tooth 3492645 640

Milyen panaszokkal járhat az extra fog megléte?

Sajnos a bölcsességfog megléte különböző panaszokkal járhat, amely könnyedén megkeserítheti a mindennapjaid. Lássuk, mi az, amivel a kibújás során és után is találkozhatsz:

  • Bölcsességfog folyamatos vagy szakaszos fájdalma 
  • Duzzanat, váladékozás vagy fogínygyulladás.
  • Rágás során jelentkező kellemetlen fájdalom, amely kiterjed az állkapocsra is. 
  • Megduzzadt nyirokcsomók.
  • Szájzár.
  • Ízérzés megváltozása, vagy kellemetlen szájszag.
  • Nagyörlő fog elszuvasodása.
  • Reszorpció vagy fogfelszívódás. 

A kialakult panaszokat enyhítheted antibiotikumos kezeléssel, viszont ilyen esetben is két lehetőséged lehet arra, hogy megszabadulj a bölcsességfogadtól: eltávolítással vagy műtéttel. Ha a bölcsességfog részben vagy egészben kibújt, elindult az elszuvasodása vagy eltört, akkor bizony nincs más lehetőség, sajnos el kell távolítani. Általában ez nem igényel műtéti beavatkozást, viszont abban az esetben, ha az íny teljesen elfedi a bölcsességfogat, akkor fel kell tárni. 

Mi okozhatja a bölcsességfog gyulladását?

A bölcsességfog a legtöbb esetben csak problémát okoz. Könnyen begyulladhat, amely azért is okoz gondot, hiszen az állcsontunk legutolsó foga és nehezen tudjuk tisztítani, sokszor csak lepedékfogóként funkcionál. Milyen problémák merülhetnek fel ilyen esetben?

  • Nincs elég hely a kibújásához
  • Rossz irányba áll
  • Összetorlódott fogsor
  • Bakteriális fertőzés
  • Tisztíthatatlanság miatti szuvasság
  • Koronája körüli gyulladás

Egy nem kezelt bölcsességfog gyulladás akár súlyos, életet veszélyeztető következményekkel is járhat, ezért minden esetben érdemes komolyan venni a problémát.

getty images Z5y8mlt2nl8 unsplash

Gyulladt állapotban nem lehet eltávolítani a bölcsességfogat, így mindenképp kezelni kell előtte. Nem érdemes megvárni, hogy újra jelentkezzen a fájdalom, fontos ennek a megelőzése, így, ha a duzzanat elmúlt, érdemes rögtön időpontot foglalni fogászatunkra, ahol egy rövid konzultáció után megbeszéljük az eltávolítás módját és idejét. 

Ha egyszerű eltávolításon estél át, vagy műtétileg szabadultál meg a bölcsességfogadtól, a gyógyulásra érdemes nagy hangsúlyt fektetni. A tisztán tartás, a tej és a tojásos ételek mellőzése, valamint a könnyen rágható, puha ételek fogyasztása mind-mind olyan feltétel, amit muszáj betartani. Emellett, ha lehetőséged van rá, minden étkezés után moss alaposan fogat. 

További bejegyzéseink