A fogromlás sok tényezőtől függ. Közrejátszanak benne ugye a cukros élelmiszerek, az alkohol, vagy a nagy mennyiségű kávé. Emellett azonban vannak olyan betegségek, amik a szájhigiénia állapotát még tovább ronthatják. Nem csak a fogak esetében okozhatnak komoly problémákat, hanem az ínyra és az állkapocsra is veszélyt jelentenek. Bemutatunk most pár olyan betegséget, amely a fogromlás hátterében állhat.
Betegségek a fogromlás hátterében – 2-es típusú diabétesz
A fogromlás könnyedén előfordulhat akkor is, ha valaki egészségesen táplálkozik, nem fogyaszt nagy mennyiségben cukrot vagy szénhidrátot, és kerüli a kávét és az alkoholt is. Ha valaki 2-es típusú cukorbetegségben szenved, akkor jóval könnyebben betegszik meg. Ez a betegség ugyanis csökkenti az immunrendszer védekezőképességét, ami tökéletes táptalajt jelent a vírusok és kórokozók számára. Ezek legtöbbször a szájon át kerülnek a szervezetbe, így nem csoda, hogy ott kezdik meg a káros tevékenységüket. A leggyakoribb tünet az ínyszövet fájdalmas gyulladása, vagy más néven periodontitis. Ez a betegség az íny megduzzadásával, vérzésével és visszahúzódásával jár, amely a későbbiek során fogromláshoz, majd a fogak elhullásához vezethet. Ha ennek bármilyen apró tünete is megjelenik, akkor érdemes azonnal fogorvoshoz fordulni, akik további vizsgálatok során megbizonyosodhatnak arról, hogy jelen van-e a szervezetedben a 2-es típusú cukorbetegség.
A visszahúzódó íny emellett az alacsony csontsűrűség jele is lehet, amely könnyedén csontritkuláshoz vezethet. Ezt a diagnózist egy egyszerű fogászati röntgennel megállapíthatjuk a NyárFa Dent rendelőjében, és megfelelő kalcium, valamint D-vitamin bevitellel visszaállíthatod a csontok egészségét és megelőzheted a fogromlást.
Betegségek a fogromlás hátterében – táplálkozási zavarok
A fogromlás hátterében állhat bulímia is. A gyakori hányás, hánytatás során ugyanis gyomorsav is távozik, amely a refluxhoz hasonlóan károsítja a fogakat és lemarja a fogzománcot. Emellett egy másik étkezési zavar, az anorexia is nagymértékben kihat a fogak állapotára. A nem megfelelő tápanyagbevitel könnyedén törékeny fogakhoz és visszahúzódó ínyhez vezethet, és megjelenhet a szájfekély is. A NyárFa Dent szakemberei csak az ő szakértelmüknek megfelelő kezelést nyújtják, a táplálkozási zavar fennállása esetén további szakértői segítségre lesz szükség a teljes gyógyuláshoz.
Érdekesség, hogy a gluténérzékenységnek is egyértelmű jelei mutatkoznak meg a szájban. A fogromlás jelei könnyedén érzékelhetőek, ugyanis sárgás, barnás elszíneződés jelenik meg rajtuk, valamint a metsző- és őrlőfogakon kialakuló rovátkák is utalhatnak rá. Emellett gyakori tünete a gluténérzékenység megjelenésének a szájfekély és a szájszárazság is.

Autoimmun betegségek és a fogromlás összefüggése
Sajnos vannak olyan autoimmun betegségek, amelyek tünetei a szájban is megmutatkoznak. Ilyen például a Sjögren-szindróma, amely elsősorban a nyálmirigyeket támadja, ezért szájszárazság, vagy túlzott nyáltermelés jellemzi. Így sajnos, aki ebben a betegségben szenved, fogékonyabbá válik a gombás megbetegedésre, ami fogromláshoz vezethet. A Hashimoto-szindróma is a nyelést érinti, olyan módon, hogy a pajzsmirigy-megnagyobbodás leszűkítheti a nyelőcsövet, aminek következtében nehezebb a nyelés, ami szintén a nyáltermelést befolyásolhatja.
A Crohn-betegség, nem csak a gyomrot és a teljes bélrendszer érinti, hanem a szájüregre is kihatással van. Ebben az esetben a szájfekély gyakori megjelenése lehet intő jel, valamint az íny megnagyobbodása is sokszor előfordul. A gyakran visszatérő szájfekély egy másik autoimmun betegségre, lupusra is utalhat, így ilyen esetben mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert, aki segíthet a kezelésben.
Ezért érdemes félévente felkeresni a NyárFa Dent rendelőjét, ahol egy alapos vizsgálat után megállapíthatjuk, hogy milyen további intézkedésre lesz ahhoz szükséged, hogy szikrázó legyen a mosolyod és egészséges a szájüreged. Keress bennünket bátran időpontért!